Čtečky karet pro připojení k mobilnímu telefonu

Identifikace občanským průkazem z mobilního zařízení vyžaduje připojení čtecího zařízení, do nějž bude občanský průkaz vložen.
Pro práci s občanskými průkazy byly vybrány následijící čtečky karet:

ACR 3901 U-S1 (ACS)

Bezdrátová čtečka karet ACR 3901 E-S1

Čtečka ACR 3901 U-S1 od společnosti ACS kombinuje nejnovější technologie čtení chytrých karet s Bluetooth Smart, které využívá pro komunikaci s mobily a tablety. Kromě Bluetooth nabízí také připojení pomocí USB Full Speed a její rychlost čtení/zápisu je až 600 Kbps. Veškerá komunikace čtečky se zařízením je šifrována dle standardu AES-128.
Podporována jsou mobilní zařízení běžící na Android 4.3 a vyšší, iOS 5.0 a vyšší, Windows a Mac OS.

bR301 BLE (Feitian)

Pozor – pod stejným označením výrobce dodává dvě různé čtečky a ačkoli uvádí, že se jedná jen o různý vzhled čtečky, ve skutečnosti se čtečky liší! Podporována je čtečka s bluetooth low energy (černá).

Bezdrátová čtečka karet bR301 BLE

Čtečka bR301 BLE – c45 (černá varianta) od společnosti Feitian je vybavena možností připojení prostřednictvím USB i technologií Bluetooth pro bezdrátový přenos.
Podporována jsou mobilní zařízení s operačními systémy iOS a Android. Veškerá komunikace se spárovaným zařízením je šifrována dle standardu AES-128. Kapacitní baterie umožňuje až 18 hodin práce při plném provozu.

SafeNet Reader CT1100 (Gemalto)

Upozornění: Tato čtečka je zatím podporována jen na zařízeních s operačním systémem iOS. Na zařízeních se systémem Android tato čtečka podporována není.

Bezdrátová čtečka karet SafeNet Reader CT1100

Čtečka SafeNet Reader CT1100 od společnosti Gemalto využívá nízkoenergetický Bluetooth Smart 4.0, který jí slouží jako komunikační kanál s chytrými telefony. Proces autentizace čtečky a zařízení je založen na PKI, následná komunikace je zabezpečena.
Výdrž baterie uvádí Gemalto na více než 15 dnů při běžném používání a 3 měsíce v šetřícím režimu. Společnost Gemalto avizovalo ukončení distribuce čtečky k 30.12.2018

Připojení čtečky k mobilnímu telefonu

Tyto čtečky se k mobilnímu zařízení připojují přes Bluetooth. Před první identifikací pomocí občanského průkazu je třeba čtečku spárovat s mobilním zařízením. Jiné čtečky, než je uvedeno ve výčtu, nelze pro práci s občanským průkazem na mobilním zařízení použít!
Aktivní čtečku po zapnutí signalizuje svítící či blikající dioda. Není-li dioda aktivní, je čtečka pravděpodobně vybitá. V takovém případě je třeba čtečce zajistit přívod elektrické energie. Pokud ani nabití čtečky nevede k rozsvícení diody, může se jednat o hardwarovou závadu čtečky, kterou je nutné řešit přímo s dodavatelem zařízení.
Pro komunikaci čtečky s mobilním zařízením není nutné do mobilu instalovat žádný další software ani párovat čtečku na úrovni operačního systému. Párování probíhá vždy v aplikaci.